Past winners

RAÚL JULIÁ HOLA FOUNDERS AWARD
Ana María Estrada
 
HOLA EXCELLENCE IN TELEVISION AWARD
Dascha Polanco, for the Netflix series, “Orange is the New Black.”
 
HOLA EMERGING ARTIST AWARD
Kevin Chacón, for the Netflix series, “Jessica Jones.”
 
HOLA ELIZABETH PEÑA BREAKTHROUGH ARTIST AWARD
Sophia Angelica
 
HOLA EXCELLENCE IN THEATER AWARD
Jorge Alí Triana
 
OUTSTANDING PERFORMANCE BY A MALE ACTOR
Gerardo Gudiño, Esperando El Lunes
Germán Jaramillo, El Coronel No Tiene Quien Le Escriba
Txemi Parra, El Crédito
Sebastian Stimman, Yo No Soy El Rey Lear
 
OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEMALE ACTOR
Zulema Clares, El Coronel No Tiene Quien Le Escriba
María Fontanals, El Diván
Mónica Steuer, Atomic Intimacy
Génesis Tavarez, La Chica Del Parque
 
OUTSTANDING PERFORMANCE BY A SUPPORTING MALE ACTOR
César Augusto Cova, El Gos
Luis Carlos de la Lombana, El Crédito
Alfonso Rey, El Coronel No Tiene Quien Le Escriba
Gonzalo Trigueros, Exquisita Agonia
 
OUTSTANDING PERFORMANCE BY A SUPPORTING FEMALE ACTOR
Yanet Betances, La Sagrada Familia
María Cotto, Locos Y Duendes De Las Dunas
Juanita Lara, Pedro Infante: Cien Años Pienso En Ti
Paola Poucel, La Soprano Calva En McDonald’s
 
OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED MALE ACTOR
Josean Ortiz, Nadie Es Profeta En Su Espejo
Mai Rojas, The Leyend Of The Faun And The Journey
Israel Solla, Nadie Es Profeta En Su Espejo
Sebastián Ospina, Blacamán El Bueno, Vendedor De Milagros
 
OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED FEMALE ACTOR
Gemma Ibarra, Unos Cuantos Piquetitos
Luz Nicolás, Exquisita Agonia
Valentina Muhr, La Soprano Calva En McDonald’s
Kairiana Núñez Santaliz, Tuya
 
OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE
Nelson Celis, El Cielo Y El Dolor
Natalia Ivana Escobar, No Se Si Voy O Vengo
Úrsula tinoco, ¡Por Fin!
José Luis Useche, El Doctor Insecto
 
OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ENSEMBLE CAST
El Caballero de Olmedo – Ignacio García Bustelo, Soraya Padrao, José Cheo Oliveras, Miriam Cruz, Juan Luis Acevedo, Fermín Suárez, Joealis Filippetti y Anibal Nobel
Enchufe Awards – Zuleinette Ralat, Venuz María del Mar, Gilberto Gabriel Díaz, Braulio Basilio, Andrés López Alicea y Fernando Moya
La Oreja Militar – Jessica Florí, Agar García, Yorman Ostos y Héctor Palacios
Reinas De La Noche – Soledad López, William Saquicella, Inma Heredia, Anissa Gathers, Harold Puente, Yloy Ibarra, Franco Galecio, Jonathan Méndez, Pamela Sue Martin.
 
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN PRODUCTION/DESIGN
El Caballero de Olmedo – Israel Franco-Müller (Lighting, Scenery and Wardrobe)
Pedro Infante: Cien Años Pienso En Ti – Pablo Mayor (Music); Daniel Fetecua (Choreography); Segundo Tenesaca (Scenery) ; Erick Solano (Lighting); Mary Montano (Wardrobe)
Valor, Agravio y Mujer – Leni Méndez (Scenery and Wardrobe); Zulema Clares (Sound); Lucrecia Briceño (Lighting); Gonzalo Trigueros y Gabriel Rosario (Stage Combat)
 
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN PLAYWRITING
Emir Cruz, El Lenguaje De Las Flores
Julie de Grandy, ¡Por Fin!
Pablo García Gámez, El Gos
Pedro Monge Rafuls, La Oreja Militar
 
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DIRECTION
Mariano de Paco Serrano, El Caballero de Olmedo
Angel Gil Orrios, Tango & Flamenco Fusion
Leyma López, Valor, Agravio y Mujer
Fernando Then, El Crédito
 
SPECIAL RECOGNITION
Piedad Castaño for his outstanding work in El Lenguaje De Las Flores
Nilo Cruz for the world premiere of Exquisita Agonía
Caridad del Valle outstanding actress who assumes new responsibilities with mastery in Esperando El Lunes
Jean Rodríguez outstanding performance in Drácula
Héctor Luis Rivera for his outstanding work in La Sagrada Familia
The William V. Musto Cultural Center in Union City, New Jersey
 
OUTSTANDING PERFORMANCE IN MUSICAL THEATER
Jeannie Sol, Cenicienta Tanguera
Marga Mitchell, Tango & Flamenco Fusion
Sebastián Beltrán, Pedro Infante: Cien Años Pienso En Ti
Walter Pérez-Leonardo Sardella, Male Tango
 
GILBERTO ZALDÍVAR AWARD FOR OUTSTANDING COMEDY/MUSICAL PRODUCTION
Cenicienta Tanguera
Male Tango
El Crédito
Tango & Flamenco Fusion
 
GILBERTO ZALDÍVAR AWARD FOR OUTSTANDING DRAMATIC PRODUCTION
El Coronel No Tiene Quien Le Escriba
The Eye of the Needle
El Caballero de Olmedo
La Cantante Calva
 

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A MALE ACTOR
Rafael Beato, La canción (Repertorio Español)
Sandor Juan, Seis (Corezón/FUERZAfest)
Daniel Ojeda, El pez gordo (Primordial Jam Productions)
Anthony Ruiz, Implications of Cohabitation (Sudaca Theater)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEMALE ACTOR
Rosie Berrido, Olvidadas (Teatro Círculo)
Zulema Clares, En el nombre de Salomé (Repertorio Español)
María Fontanals, Seis (Corezón/FUERZAfest)
Aileene Pérez, Mirandolina (Teatro Experimental Blue Amigos/CoDoCul)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED MALE ACTOR
Edward Azcorra, Allá en Monte Calvo (FenixUSANY)
Jorge Luis Figueroa, Mirandolina (Teatro Experimental Blue Amigos/CoDoCul)
Juan Manuel Sanábria, La lechuga (Coquí Theater/CoDoCul)
Claudio Weisz, El uso de la palabra (Corezón/Microtheater NY/SEA)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED FEMALE ACTOR

Natalia Martelo, La lechuga (Coquí Theater/CoDoCul)
Noëlle Mauri, Olvidadas (Teatro Círculo)
Erika Reyes, ¡Los enredos de la Señorita Ivonne!, (Coquí Theater)
Jeannie Sol, The 3 Pigettes and the Big Bad Lady Wolf (SEA)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A VISITING MALE ACTOR
Francisco Gattorno, La fiaca (Repertorio Español)
David Ponce, La orgía (Havanafama/CoDoCul)
Daniel Romero, 10 millones (Repertorio Español)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A VISITING FEMALE ACTOR
Gretell Barreiro, Huelga de sexo a las mujeres (ArtSpoken Performing Arts/Thalía Hispanic Theatre)
Daysy Fontao, Gas en los poros (Artefactus Cultural Project/CoDoCul)
Belkis Proenza, Gas en los poros (Artefactus Cultural Project/CoDoCul)

OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE
Mario Golden, Father God Mother Death (Downtown Urban Arts Festival)
Barbra Herr, Trans-Mission (Teatro Círculo Callback Series)
Modesto Flako Jiménez, ¡Oye, For My Dear Brooklyn! (Brooklyn Gypsies)
Alfonso Rey, #Popular (Monologando Contando Ando)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ENSEMBLE CAST
En el nombre de Salomé
Maité Bonilla, Zulema Clares, Dalia Davi, Darlenis Durán, Hannia Guillén, Jesús E. Martínez, Francis Mateo, Diana Pou, Johary Ramos, Jerry Soto, Fermín Suárez, (Repertorio Español)
La orgía
Alejandro Gil, Carlos Gudiel, Christian Ocón, Tamara Melián, David Ponce, Steven Salgado, (Havanafama/CoDoCul)
Nanas
Marina Catalán, Alicia Cerón, Idalia Limón, Julissa Román,  (LaMicro Theater)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN TECHNICAL PRODUCTION/DESIGN

Juan Roca, for his costume, scenic, and lighting design; and
Lisandra Neiley Molina, for her properties design, of La orgía (Havanafama/CoDoCul)
Katiuska Flores, for her makeup design;
Damiana Reyes, for her costume design, of Mirandolina (Teatro Experimental Blue Amigos/CoDoCul)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN PLAYWRITING
Leandro González, Nanas (LaMicro Theater)
Marco Antonio Rodríguez, En el nombre de Salomé (Repertorio Español)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DIRECTING
Pablo Andrade, Seis (Corezón/FUERZAfest)
Diego Chiri, Olvidadas (Teatro Círculo)
Leyma López, La fiaca (Repertorio Español)
Héctor Luis Rivera, Mirandolina (Teatro Experimental Blue Amigos/CoDoCul)

SPECIAL RECOGNITION
Aurora Castellanos, for her contribution to Latin American theater
Caridad De La Luz and Chachi Del Valle, for their performances in I Like It Like That (I Like It Like That, LLC/Pregones-PRTT)
Lucio Fernández, for his continuous support of the art
Pablo García Gámez, for his achievements in playwriting this season
Andrea Navedo, for her performance in Other People’s Money (NicAva Entertainment/Chelsea Repertory Company)
Aníbal Nobel, for his performance in Luz negra (Group of the Arts/CoDoCul)

OUTSTANDING VISITING PRODUCTION

Gas en los poros (Artefactus Cultural Project)
La orgía (Havanafama)
Secretos prohibidos (¡A La Porra!)

GILBERTO ZALDÍVAR HOLA AWARD FOR OUTSTANDING MUSICAL
La canción (Repertorio Español)
Huelga de sexo de las mujeres (ArtSpoken Performing Arts)
The 3 Pigettes and the Big Bad Lady Wolf (SEA)
TANGOmenaje/La cumparsita 100 años (Thalía Spanish Theatre)

GILBERTO ZALDÍVAR HOLA AWARD FOR OUTSTANDING PLAY
Blind Spot (Repertorio Español)
En el nombre de Salomé (Repertorio Español)
Cinco hijas feas (Teatro Del Aire/CoDoCul)

HOLA EXCELLENCE IN MEDIA AWARD
Sunny Hostin

HOLA EXCELLENCE IN THE TELENOVELA GENRE AWARD
Modesto Lacén

HOLA & R.EVOLUCIÓN LATINA DARE TO GO BEYOND AWARD
Javier Muñoz

SPECIAL RECOGNITION
Ana Margarita Martínez-Casado, for over 50 years of excellence in entertainment
Hugo Macías Macotela, for his body of work as an actor, writer, director

SPECIAL CITATIONS
Víctor Cruz, for his work as an actor, screenwriter, director and producer of the feature film The Stockroom
Artur Balder, for his work as a documentary filmmaker

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A MALE ACTOR
Dimas GonzálezBuenos días Noruega (Teatro Itinerante de Venezuela/VI Festival de Teatro Hispano del Comisionado)
Mario MatteiLa Gloria (Teatro SEA)
Francisco PorrasCuando duerme contigo (ArtSpoken Performing Arts/Thalía Hispanic Theatre/II Semana Teatral de Miami en Off-Broadway)
Alfonso ReyLa gran Semíramis (Repertorio Español)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEMALE ACTOR
Angie Regina
La danza de Mingó (Otro Teatro NY)
Jeannie SolLa Gloria (Teatro SEA)
Mônica SteuerProspect (Boundless Theatre Company)
Maite UzalLa gran Semíramis (Repertorio Español)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED MALE ACTOR
Luis Carlos de La LombanaLa tía Julia y el escribidor (Repertorio Español)
Germán JaramilloBurundanga (Repertorio Español)
Héctor Luis RiveraLa espera (TEBA)
Claudio WeiszEl burlador de Sevilla (Repertorio Español)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED FEMALE ACTOR
Zulema ClaresLa tía Julia y el escribidor (Repertorio Español)
Agar GarcíaLisístrata odia la política (TEBA)
Soraya PadraoBurundanga (Repertorio Español)
Laura SpaldingToda esta larga noche (Teatro Vanguardia USA)

OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE

Caridad del ValleYo no soy Lupita (Teátrica)
Carlos EspinalPeter el rojo, The Gorilla (IATI Theater)
Jei OsorioJulia Pastrana, de la rareza y otros talentos (Escenarium/IX Festival de Teatro de CCN-USA)
Susan RybinKahlo, más allá de Frida (Rybin Entertainment) 

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ENSEMBLE CAST

El burlador de Sevilla,
Marcelo Carrascosa, César Augusto Cova, Jessica Florí, Sarai Heria, Sandor Juan, Bertha Leal, George Riverón, Úrsula Tinoco, Claudio Weisz (Repertorio Español)

Exile is My Home
Noemí de la Puente, Mario Golden, Vivienne Jurado, A.B. Lugo, Mirandy Rodríguez, Nikaury Rodríguez, David Van Leesten,  (Theater for the New City/OneHeart Productions)

La tía Julia y el escribidor
Pablo Andrade, Zulema Clares, Dalia Davi, Luis Carlos de la Lombana, Gerardo Gudiño, Germán Jaramillo, Christian López Lamelas, Ana Margarita Martínez-Casado, Alfonso Rey,  (Repertorio Español)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN TECHNICAL PRODUCTION/DESIGN
Zenén Calero, for the set, costume and puppet design of Por el monte Carulé (Teatro de las Estaciones/Teatro SEA)
Daniel Fetecua, for the choreography of La Gloria (Teatro SEA)
Leni Méndez and Susan Rogers for the scenic and costume design of La tía Julia y el escribidor (Repertorio Español)
Eduardo Navas, for the lighting design of La gran Semíramis (Repertorio Español)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN PLAYWRITING
Julie De Grandy, Confundida (Teatro del Aire)
Pablo García GámezYo no soy Lupita (Teátrica)
Yoshvani MedinaMatématica del deseo (ArtSpoken Performing Arts/VI Festival de Teatro Hispano del Comisionado)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DIRECTION
Diego ChiriLa gran Semíramis (Repertorio Español)
Leyma López
Yo no soy Lupita (Teátrica)
Billy Martin MejíaLa danza de Mingó (Otro Teatro NY)
José ZayasLa tía Julia y el escribidor (Repertorio Español)

SPECIAL RECOGNITION
Marisol Carrere and Emely Grisanty, for their performances in El mandatorio idiota (Guacamolink Performing Arts/VI Festival de Teatro Hispano del Comisionado)

OUTSTANDING VISITING PRODUCTION
Matemática del deseo (ArtSpoken Performing Arts [Miami, Florida]/VI Festival de Teatro Hispano del Comisionado) [Yoshvani MedinaYenilen MolaJuan David FerrerYrelkah Brown]
Máxima seguridad
 (Compañía Nacional de las Artes [Bogotá, Colombia]/VI Festival de Teatro Hispano del Comisionado) [Piedad BonnetNelson CelisWilmar SaldarriagaVíctor H. GrajalesCésar MoralesAlejandro Gómez]  

GILBERTO ZALDÍVAR AWARD FOR OUTSTANDING MUSICAL
afroTango (Thalía Hispanic Theatre)
La Gloria
 (Teatro SEA)

Las 1001 noches: Historia de amor en el corredor de la muerte (Teatro Anacaona/VI Festival de Teatro Hispano del Comisionado)

GILBERTO ZALDÍVAR AWARD FOR OUTSTANDING PLAY
El mandatorio idiota (Guacamolink Performing Arts/VI Festival de Teatro Hispano del Comisionado)
La tía Julia y el escribidor (Repertorio Español)
Toda esta larga noche (Teatro Vanguardia USA)

RAÚL JULIÁ HOLA FOUNDERS AWARD
Benicio del Toro

HOLA JOSÉ FERRER TESPIS AWARD
Selenis Leyva

HOLA ELIZABETH PEÑA BREAKTHROUGH AWARD
Andrea Navedo

HOLA EXCELLENCE IN TELEVISION AWARD
Marisa Ramírez

HOLA & R.EVOLUCIÓN LATINA DARE TO GO BEYOND AWARD
Alexander Dinelaris

HOLA INNOVADORA AWARD
Dascha Polanco

HOLA EXCELLENCE IN THE TELENOVELA GENRE AWARD
Francisco Gattorno

HOLA EXCELLENCE IN MEDIA AWARD
Adriana Vargas

SPECIAL CITATIONS
Ana María Estrada and Luis Galli, for the production of the feature film La novia del libertador
Nitsy Grau and Julio Ortega, for their feature film Medardo

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A MALE ACTOR
Francisco FuertesAbuse/Abuso (Thalía Hispanic Theatre)
Alejandro GilLas pericas (Havanafama Theatrical Company/Festival de Teatro Hispano Del Comisionado)
Germán JaramilloHierba mala nunca muere (Repertorio Español)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEMALE ACTOR
Zulema ClaresAire frío (Repertorio Español)
Alicita LoraEl malentendido (ArtSpoken Performing Arts Center/Festival de Teatro Hispano Del Comisionado)
Adriana SananesSueño (Teatro SEA/The Clemente/Teatro LATEA)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED MALE ACTOR
Edward AzcorraEl barco ébrio (Teatro Vanguardia)
Daniel OjedaLa reina virgen (TEBA/Teatro del Aire)
Juan VillarrealDías eternos (Teatro LATEA)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED FEMALE ACTOR
Liza Colón-ZayasBetween Riverside and Crazy (Atlantic Theater & Second Stage Theatre)
Idalmis GarcíaHierba mala nunca muere (Repertorio Español)
Laura SpaldingEl barco ébrio (Teatro Vanguardia)

OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE
Mariela BritoTriunfadela (El Ciervo Encantado/Festival de Teatro Hispano Del Comisionado)
Josean OrtizBola de nieve (Amigos del Corralón/Festival de Teatro Hispano Del Comisionado)
Ricardo Santana OrtizEl gran final (Teatro Círculo)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ENSEMBLE CAST
Aire frío
Pablo Andrade, Annia Bu, Zulema Clares, Idalmis García, Erick González, Sandor Juan, Ana Margarita Martínez-Casado, Mario Mattei, Frank Robles  (Repertorio Español)

San Salvador después del eclipse
Natalia Ivana Escobar, Jorge Luis Figueroa, Franco González, Aileene Pérez (United Productions/Festival de Teatro Hispano Del Comisionado)

Yoleros
Sully Bonnelly, Modesto Jiménez, Mathia Vargas (Teátrica)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN TECHNICAL PRODUCTION/DESIGN
José López (puppet and scenic design), Sueño (Teatro SEA/The Clemente/Teatro LATEA) 
Alex Moore (lighting design), Comida de P*ta [F#&king Lousy Food] (MultiStages)
George Riverón and Antonio Reyes (costume design), La reina virgen (TEBA/Teatro del Aire)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN PLAYWRITING
Julie de Grandy, Genios: Lorca y Dalí (Teatro del Aire)
Pablo García GámezLas damas de Atenea (TEBA)
Antonio Muñoz de MesaAbuse/Abuso (Thalía Hispanic Theatre)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DIRECTION
Beatriz CórdobaDías eternos (Teatro LATEA)
Leyma LópezAire frío (Repertorio Español)
Yoshvani MedinaEl malentendido (ArtSpoken Performing Arts Center/Festival de Teatro Hispano Del Comisionado)

SPECIAL RECOGNITION
Dimas González, for his performance in El rey de Francia (Corezón Productions/Festival de Teatro Hispano Del Comisionado) 
Soledad López
, for 35 years of performing in New York City
OneHeart Productions, for its production of El canto de Carlota
Héctor Luis Rivera, for 40 years of acting, directing and producing
Sebastian Stimman, for the breadth of his performances during the 2014-2015 theater season

OUTSTANDING VISITING PRODUCTION
El malentendido (ArtSpoken Performing Arts Center/Festival de Teatro Hispano Del Comisionado)
Las pericas (Havanafama Theatrical Company/Festival de Teatro Hispano Del Comisionado)
Julia de Burgos: criatura del agua (Angelbello Productions)

GILBERTO ZALDÍVAR AWARD FOR OUTSTANDING MUSICAL PRODUCTION
Betsy! (Pregones Theater-Puerto Rican Traveling Theater)
El apagón (Pregones Theater-Puerto Rican Traveling Theater)
Sueño (Teatro SEA/The Clemente/Teatro LATEA)

GILBERTO ZALDÍVAR AWARD FOR OUTSTANDING DRAMATIC PRODUCTION
Abuse/Abuso (Thalía Hispanic Theatre)
Aire frío (Repertorio Español)
El barco ébrio (Teatro Vanguardia)

HOLA LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
Héctor Elizondo
 
HOLA ADVOCACY AWARD
Cynthia López
 
HOLA JOSÉ FERRER TESPIS AWARD
Danny Burstein
Ana Ortiz
 
RAÚL JULIÁ HOLA FOUNDERS AWARD
Bianca Marroquín
 
HOLA EXCELLENCE IN TELEVISION AWARD
Pedro Pascal
 
HOLA EMERGING ARTIST AWARD
Cierra Ramírez
 
HOLA EXCELLENCE IN MEDIA AWARD
Sibila Vargas 
 
HOLA EXCELLENCE IN THE TELENOVELA GENRE AWARD
Lupita Ferrer
Daniel Arenas 
 
OUTSTANDING PERFORMANCE BY A MALE ACTOR
Pablo AndradeNoche tan linda (Pregones Theater-Puerto Rican Traveling Theater)
Armando RiescoThe Happiest Song Plays Last (Second Stage Theatre)
 
OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEMALE ACTOR
Zulema ClaresNoche tan linda (Pregones Theater-Puerto Rican Traveling Theater)
Beatriz CordobaCita a ciegas (Repertorio Español)
Caridad del ValleLas cenizas de Troya (Teatro Experimental Blue Amigos/Group of the Arts)
 
OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED MALE ACTOR
Iván Camilo, Barceló con hielo (Repertorio Español)
Javier FanoBarceló con hielo (Repertorio Español)
 
OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED FEMALE ACTOR
Xiomara CintrónLas cenizas de Troya (Teatro Experimental Blue Amigos/Group of the Arts)
Jeannie Sol, Rafael Hernández Romance (Society of the Educational Arts)
Kathy TejadaElektra XXXI (Teatro Experimental Blue Amigos/Compañía Hispana de Actores Sobresalientes)
 
OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE
Emely GrisantyEdipo (Guacamolink Performing Arts)
George RiverónÚltimos días de una casa (Festival Monologando Ando)
 
OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ENSEMBLE CAST
Días estupendos,
Ricardo Birnbaum, María Cuartero, Pep Muñoz, María Peyramaure, Xabi Soret (AENY-Spanish Artists in New York/IATI Theater)
 
El loco por fuerza,
Pablo Andrade, Annia Bu, Zulema Clares, Dalia Davi, Javier Fano, Erick González, Elena Mohedano, Antonio Rubio, Fermín Suárez, El loco por fuerza (Repertorio Español)

Los borrachos,
George Bass, Fermín Suárez, Teresa Yenque (El Grupo/Comisionado Dominicano de Cultura en EEUU)
 
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN TECHNICAL PRODUCTION/DESIGN
José López Alemán for his puppet, set, and animation design of My Superhero, Roberto Clemente (Society of the Educational Arts)
Daniel Soto for his choreography of My Superhero, Roberto Clemente (Society of the Educational Arts)
 
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN PLAYWRITING
Pablo García GámezNoche tan linda (Pregones Theater-Puerto Rican Traveling Theater)
José RiveraAdoration of the Old Woman (INTAR)
Marco Antonio RodríguezBarceló con hielo (Repertorio Español)
 
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DIRECTION
Leyma LópezEl loco por fuerza (Repertorio Español)
Walter Ventosilla, Edipo (Guacamolink Performing Arts)
Andrés ZambranoLa zapatera prodigiosa (Repertorio Español)
 
SPECIAL RECOGNITION
Germán Jaramillo, for his performance in Cita a ciegas (Repertorio Español)
Edna Lee Figueroa, for her performance in Carmen Loisaida (Teatro Círculo)
 
GILBERTO ZALDÍVAR HOLA AWARD FOR OUTSTANDING PRODUCTION
Barceló con hielo (Repertorio Español)
La zapatera prodigiosa (Repertorio Español)

José Ferrer HOLA Tespis Award
Bobby Cannavale

Excellence in Television Award
Nadine Velázquez

Excellence in Multimedia Award
Vanessa Verduga

Excellence in Media Award
HBO Latino

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A MALE ACTOR
Josean OrtizLa última plena que bailó Luberza (Marañao Theater Company)
Felix SolisBasilica (Rattlestick Playwrights Theater)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEMALE ACTOR
Zulema ClaresEl amor en los tiempos del cólera (Repertorio Español)
Caridad Del ValleThe Virtuous Burglar (E3Outlaws Productions/Angel Falls Productions)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED MALE ACTOR
Cedric Leiba, Jr.Caridad/Sweet Charity (New Haarlem Arts Theatre)
Pep MuñozEl amor en los tiempos del cólera (Repertorio Español)
Alfonso ReyCuba: Punto X (MeLu Communications)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED FEMALE ACTOR
Liza Colón-ZayasWater By The Spoonful (Second Stage Theater)
Cecilia SaiaTango Fever (Teatro LATEA/Howling Moon Cab Company)

OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE
Fernán CardamaHistorias de media suela (Teatro SEA)
Loren EscandónMontera (IATI Performing Arts Marathon)
José Roldán, Jr.Father Forgive Me For I Have Sinned (United Solo Festival)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ENSEMBLE CAST
Bésame mucho ,
Brenda Feliciano, Gizelxanath, Leonardo Granados, Viriginia Herrera-Crilly, Robmariel Olea, Pablo Zinger (Repertorio Español)

Tu arma secreta contra la celulitis rebelde/ Secret Weapons of Fat Destruction
Francisco Fuertes, Jesús  E. Martínez, Soledad López, William Saquicela, (Thalía Spanish Theatre)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN TECHNICAL PRODUCTION
América Barrera (costume design) and Liliana Barrera (scenic design), The Virtuous Burglar (E3Outlaws Productions/Angel Falls Productions
Valeria Solomonoff (choreography); Esteban DomenichiniMariana Parma and Teresa Anne Volgenau (additional choreography), Tango Fever (Teatro LATEA/Howling Moon Cab Company)
Miguel Ángel Valderrama (lighting design), Montera (IATI Theater Performing Arts Marathon)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN PLAYWRITING
Quiara Alegría HudesWater By The Spoonful (Second Stage Theater)
Íñigo Ramírez de Haro, Tu arma secreta contra la celulitis rebelde/Secret Weapons of Fat Destruction (Thalía Spanish Theatre)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DIRECTION
Iván AcostaCuba: Punto X (MeLu Communications)
Ernesto De Villa BejjaniEl deseo de Sofía (88 Performing Arts Theatrical Company/Comisionado Dominicano de Cultura en EEUU)

SPECIAL RECOGNITION
Juan Villarreal, for over 40 years of performing in theater, film and television
Amneris Morales
, for her performance in the production La última plena que bailó Luberza (Marañao Theater Company)
Teatro Experimental Blue Amigos (TEBA), on the occasion of its 25th anniversary
Danisarte and Teatro Tocando Puertas, on the occasion of their respective 20th anniversaries
Elena Mohedano and Richard Trujillo, for their work in the production El deseo de Sofía (88 Performing Arts Theatrical Company/Comisionado Dominicano de Cultura en EEUU)
Basil Rojas, for his work in the production Tango Fever (Teatro LATEA/Howling Moon Cab Company)

GILBERTO ZALDÍVAR HOLA AWARD FOR OUTSTANDING PRODUCTION
Frágil (Otro Teatro NY/Comisionado Dominicano de Cultura en EEUU)
Fuenteovejuna (Repertorio Español)

HOLA JOSÉ FERRER TESPIS AWARD
David Zayas

HOLA EXCELLENCE IN TELEVISION
Marlene Forté
Felix Solis

HOLA EXCELLENCE IN MEDIA AWARD
NBC Latino
José Díaz-Balart 

HOLA EXCELLENCE IN REALITY TELEVISION
J.W. Cortes

SPECIAL RECOGNITION
NYC Latin Media & Entertainment Commission

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A MALE ACTOR
Alfredo HuerecaLa cena (Raúl Durán/Ana Grosse)
Frank Robles
Locuras en Wíchita (Repertorio Español)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEMALE ACTOR
Zulema ClaresMariela en el desierto (Repertorio Español)
Miriam Cruz
Locuras en Wíchita (Repertorio Español)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED MALE ACTOR
Howard ColladoGlass Cord (Teatro LATEA)
Josean Ortiz
DC-7: The Roberto Clemente Story (Society of the Educational Arts/Puerto Rican Traveling Theatre/RMM Group)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED FEMALE ACTOR
Basílica BliachasLa Callas & Medea (Thalía Spanish Theatre)
Johanna Rodríguez
DC-7: The Roberto Clemente Story (Society of the Educational Arts/Puerto Rican Traveling Theatre/RMM Group)

OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE
Elaine Del ValleBrownville Bred (The Schoolhouse Theater/Theater 808/ Al Eskanazy Productions/59E59 Theaters)
Andrés Chulisi Rodríguez
Growing Up Gonzales (Reel Players and Poets Club/Toptía Productions)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ENSEMBLE CAST
Chimichangas and Zoloft
Teddy Cáñez, Zabryna Guevara, Alfredo Narciso, Xochitl Romero, Carmen Zilles (Atlantic Theater Company)
La cena
Raúl Durán, Ana Grosse, Gerardo Gudiño, Alfredo Huereca, (Raúl Durán/Ana Grosse)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN TECHNICAL PRODUCTION
Raúl Ábrego, for scenic design; and Erik Pearson, for projection design, of Intringulis (INTAR)
Alex Moore
, for lighting design; and Milteri Tucker, for choreography of Temple of the Souls (MultiStages)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN PLAYWRITING
Fernanda CoppelChimichangas and Zoloft (Atlantic Theater Company)
Lina Gallegos
Locuras en Wíchita (Repertorio Español)
Félix Rojas
Growing Up Gonzales (Reel Players and Poets Club/Toptía Club)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DIRECTION
Jaime CastañedaChimichangas and Zoloft (Atlantic Theater Company)
Raúl DuránLa cena (Raúl Durán/Ana Grosse)

SPECIAL RECOGNITION
Anita Vélez-Mitchell
Dean Landon and Anika Paris, for the musical score of Temple of the Souls (MultiStages)
Cristián David and Fernando Reyes, for their outstanding mime performance in Pájaro
(TeatroStageFest/Gallinero Culeko)

GILBERTO ZALDÍVAR HOLA AWARD FOR OUTSTANDING PRODUCTION
La cena (Raúl Durán/Ana Grosse)
Temple of the Souls (MultiStages)

Raúl Juliá Founders Award
Rubén Blades

José Ferrer Tespis Award
Danny Pino

Excellence in Media Award
Natalie Morales

Excellence in Film Award
Luis Guzmán

Award for Distinction in Corporate Arts Philanthropy
Heineken

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A MALE ACTOR
Alfredo HuerecaCayendo con Victoriano (World View Productions)
Francisco ReyesWay To Heaven (Himmelweg) (Repertorio Español)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEMALE ACTOR
Vanessa Aspíllagaunderneathmybed (Rattlestick Playwrights Theater)
Susanna GuzmánLa luz de un cigarrillo (Teatro LATEA)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED MALE ACTOR
Ismael Cruz CórdovaLa luz de un cigarrillo (Teatro LATEA)
Israel RuizLa Strada (Compañía La Strada/Teatro IATI)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED FEMALE ACTOR
Arisleyda LombertLa luz de un cigarrillo (Teatro LATEA)
Eva Cristina VásquezSabina y Lucrecia (Teatro Círculo)

OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE
Inma HerediaMy Audition For Almodóvar (IATI Theater)
Lauren VélezThey Call Me La Lupe (Teatro LATEA/Dura Vida Productions)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ENSEMBLE CAST
La barbería
Iván Camilo, Sunilda Caraballo, Juan Carlos Díaz, Mateo Gómez, Modesto Lacén, Graciany Miranda,
Manny Pérez, Ruperto Vanderpool (David Maldonado and Juan Toro/New World Stages)
En el tiempo de las mariposas
Rosie Berrido, Zulema Clares, Dalia Davi, María Helan, Flor de Liz Pérez,
Teresa Pérez-Frangie, Fermín Suárez, (Repertorio Español)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN TECHNICAL PRODUCTION
Raúl Ábrego, for his scenic design of La barbería (David Maldonado and Juan Toro/New World Stages)
Yanko Bakulic, for his scenic design of La luz de un cigarrillo (Teatro LATEA)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN PLAYWRITING
Florencia Lozanounderneathmybed (Rattlestick Playwrights Theater)
Marco Antonio RodríguezLa luz de un cigarrillo (Teatro LATEA)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DIRECTION
Aminta De LaraAviones de papel (Paper Airplanes) (Teatro LATEA/Zer0Compañía)

René Buch and Jorge B. Merced, La Strada (Compañía La Strada/Teatro IATI)

SPECIAL RECOGNITION
Teresa Yenquefor over 40 years of excellence in theater, film and television

GILBERTO ZALDÍVAR HOLA AWARD FOR OUTSTANDING PRODUCTION
Aviones de papel (Paper Airplanes)(Teatro LATEA)
De Fuente Ovejuna a Ciudad Juárez (Thalía Spanish Theatre/The Cross Border Project)

Raúl Juliá Founders Award
Tony Plana

Lifetime Achievement Award
Rita Moreno

Rita Moreno Award for Excellence
Lauren Vélez

José Ferrer Tespis Award
Robin De Jesús

Ilka Award
José Yenque

Excellence in Media Awards
John Quiñones
Armando Correa

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A MALE ACTOR
Anthony ÁlvarezPantaleón y las visitadoras (Repertorio Español)
Toni Cantó
El pez gordo (Tal y Cual Producciones, España/ Retablo Hispanic Theater)
Francisco Reyes
Ser o no Cer… vantes (R.Evolución Latina)
Carlos Alberto Valencia
Las facultades (Pregones Theater)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEMALE ACTOR
Wanda ArriagaEl insólito caso de Mis’ Piña Colada (Repertorio Español)
Amneris MoralesConfesión en el Barrio Chino (Puerto Rican Traveling Theatre)
Mônica Steuer
La empresa perdona un momento de locura (Puerto Rican Traveling Theatre)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED MALE ACTOR
Ricardo BarberPantaleón y las visitadoras (Repertorio Español)
Howard Collado
I Want You By My Side (Teatro IATI/TeatroStageFest)
Koko De Jesús
Las facultades (Pregones Theater)
Modesto Lacén
Ser o no Cer… vantes (R.Evolución Latina)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED FEMALE ACTOR
Zulema ClaresPantaleón y las visitadoras (Repertorio Español)
Selenis LeyvaPantaleón y las visitadoras (Repertorio Español)
Mónica Pérez BrandesPantaleón y las visitadoras (Repertorio Español)
Gredivel Vásquez
El insólito caso de Mis’ Piña Colada (Repertorio Espanol)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ENSEMBLE CAST
Siempre se olvida algo/You Always Forget Something
Marisol Carrere, Melissa Díaz, Luz-María Lambert, Luciano Patiño, Bárbara Santiago (Hostos Repertory Theatre)

OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE
Soledad LópezLas prostitutas os precederán en el Reino de los Cielos (Thalía Spanish Theatre)
Fernando Sánchez Cabezudo
m3 (Cubic Meter): A No Space Odissey (Mr. Kubik Producciones, España/TeatroStageFest)
R. Ernie Silva
Heavy Like The Weight of A Flame (The ONE Festival/Teatro LA TEA)
Kathy Tejada
The Prostitutes Will Precede You in the Kingdom of Heaven (Thalía Spanish Theatre)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN PLAYWRITING
Nicolás DorrConfesión en el Barrio Chino (Puerto Rican Traveling Theatre)
Carlos Ferrari
El insólito caso de Mis’ Piña Colada (Repertorio Español)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DIRECTION
Arian BlancoI Want You By My Side (Teatro IATI/TeatroStageFest)
Ángel Morales
Siempre se olvida algo/You Always Forget Something (Hostos Repertory Theater)
Josean Ortiz
Confesión en el Barrio Chino (Puerto Rican Traveling Theatre)
Juan Carlos Rubio
El pez gordo (Tal y Cual Producciones, España/ Retablo Hispanic Theater)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN TECHNICAL PRODUCTION
Sunilda Caraballo, for her choreography of Pantaleón y las visitadoras (Repertorio Español)
José López
 for his puppetry design of ¡Viva Pinocho! (Society of the Educational Arts)
Jason Sturm
 for his scenic design of Confesión en el Barrio Chino (Puerto Rican Traveling Theatre)

OUTSTANDING VISITING PRODUCTION
El pez gordo (Tal y Cual Producciones, España/Retablo Hispanic Theatre)
m(Cubic Meter): A No Space Odissey
(Mr. Kubik Producciones, España/TeatroStageFest)
Tanguera
(Romay Producciones, Argentina/Paul Szilard Productions/ BB Promotion GmbH/City Center)

GILBERTO ZALDÍVAR HOLA AWARD FOR OUTSTANDING MUSICAL
Lo mejor de lo mejor de Mestizo Dance Company
(Mestizo Dance Company/Thalía Spanish Theatre)
México 200 años/Mexico 200 Years
 (Thalía Spanish Theatre)
Pantaleón y las visitadoras
 (Repertorio Español)
¡Viva Pinocho!
 (Society of the Educational Arts)

GILBERTO ZALDÍVAR HOLA AWARD FOR OUTSTANDING PLAY
Confesión en el Barrio Chino (Puerto Rican Traveling Theater)
El insólito caso de Mis’ Piña Colada
 (Repertorio Español)
Ser o no Cer… vantes
 (R.Evolución Latina)
Siempre se olvida algo/You Always Forget Something
(Hostos Repertory Theatre)

LIFETIME ACHIEVEMENT
Silvia Brito, René Sánchez

HOLA ILKA AWARD
Sara Ramírez

RAÚL JULIÁ HOLA FOUNDERS AWARD
Julie Arenal

JOSÉ FERRER HOLA TESPIS AWARD
Luis Antonio Ramos

SPECIAL RECOGNITION
Pregones Theater for 30 years of existence
David Álvarez (of Broadway’s Billy Elliot: The Musical)
Ricardo Gómez (of TV Española’s “Cuéntame cómo pasó”)
Univisión 41 for 41 years of serving the Latino community

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED MALE ACTOR
Mateo Gómez, Romeo and Juliet (Soñadores Productions/Teatro LA TEA)
Modesto Lacén, Requiem por Yarini (Retablo Hispanic Theater)
Jesús E. Martínez, Romeo and Juliet (Soñadores Productions/Teatro LA TEA)
William Saquicela, Don Juan por los siglos de los siglos (Thalía Spanish Theatre)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEATURED FEMALE ACTOR
Rosie Berrido, Requiem por Yarini (Retablo Hispanic Theater)
Beatriz Córdoba, La casa de los espíritus (Repertorio Español)
Selenis Leyva, La casa de los espíritus (Repertorio Español)
Soledad López, Don Juan por los siglos de los siglos (Thalía Spanish Theatre)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN TECHNICAL PRODUCTION
Sunilda Caraballo, for her choreography of Screaming in Silence (Fantastic Experimental Latino Theater)
Ángel Gil Orrios, for his set and lighting design of Don Juan por los siglos de los siglos (Thalía Spanish Theatre)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN PLAYWRITING
Marcelo Rodríguez, Cartas a una madre (Repertorio Español)
Caridad Svich, La casa de los espíritus (Repertorio Español)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ENSEMBLE CAST
Las quiero a las dos 
María Antonieta Duque, Luis Fernández and Mimí Lazo, (Repertorio Español)

OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE
Marga Gómez, Long Island Iced Latina (Puerto Rican Traveling Theater/TeatroStageFest)
Frank Rodríguez, Cosas que encontré en mi camino (I Festival de Teatro Cubano en Un Acto/Centro Cultural Cubano de Nueva York/Retablo Hispanic Theater)
María Vidal, El corazón de Antígona (Teatro IATI)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DIRECTION
José A. Esquea, Romeo and Juliet (Soñadores Productions/Teatro LA TEA)
Gabriel Gorcés, Requiem por Yarini (Retablo Hispanic Theater)
Jorge B. Merced, El huésped vacío (Teatro IATI)
José Zayas, La casa de los espíritus (Repertorio Español)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A FEMALE ACTOR
Basílica Bliachas, Macbeth (E3Outlaws Productions)
Zulema Clares, La vida es sueño (Repertorio Español)
Denise Quiñones, La casa de los espíritus (Repertorio Español)
Carissa Jocétt Toro, Romeo and Juliet (Soñadores Productions/Teatro LA TEA)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A MALE ACTOR
Luis Carlos de La Lombana, La vida es sueño (Repertorio Español)
Gerardo Gudiño, El huésped vacío (Teatro IATI)
Nelson Landrieu, La casa de los espíritus (Repertorio Español)
David Ponce, Requiem por Yarini (Retablo Hispanic Theater)

OUTSTANDING VISITING PRODUCTION
¡Ábrete sésamo! (Caleidoscopio Teatro/TeatroStageFest)
Diciembre (Teatro en el Blanco/TeatroStageFest)
La noche de Eva (I Festival de Teatro Cubano en Un Acto/Instituto Cultural René Ariza de Miami/Retablo Hispanic Theater)

OUTSTANDING MUSICAL
Amor latino (Latino Love Story) (Thalía Spanish Theatre)
Puro TANGO (Thalía Spanish Theatre)

OUTSTANDING PLAY
El huésped vacío (Teatro IATI)
La casa de los espíritus (Repertorio Español)
La vida es sueño (Repertorio Español)

Rita Moreno Award for Excellence
John Leguizamo

Ilka Award
Thalía

José Ferrer Tespis Award
John Ortiz

Outstanding Performance by a Male Actor
Ernesto De Villa BejjaniEn ningún lugar de la frontera (Repertorio Español)
Francisco FuertesLa muela de rey Farfán/The Toothache of King Farfán (Society of the Educational Arts)
Jack LandrónNight Over Taos (INTAR)
Ed TruccoEn ningún lugar de la frontera (Repertorio Español)

Outstanding Performance by a Female Actor
Olga AgostiniBorinquen vive en El Barrio (Hostos Center for the Arts and Culture)
Angélica AyalaCena para dos/Dinner For Two (Puerto Rican Traveling Theatre)
Jenniffer DíazLas quiero a las dos (Repertorio Español)
Soledad LópezLas señoritas de Aviñón/The Ladies of Avignon (Thalía Spanish Theatre)

Outstanding Performance by a Featured Male Actor
Pedro CapóCelia: The Life & Music of Celia Cruz (Cárdenas/Maldonado)
Gabriel GorcésFrijoles colorados (Retablo Hispanic Theatre)
Pablo TufiñoVagón (Repertorio Español)
Fred ValleCena para dos/Dinner For Two (Puerto Rican Traveling Theatre)

Outstanding Performance by a Featured Female Actor
Annette CortésLa muela de rey Farfán/The Toothache of King Farfán (Society of the Educational Arts)
Dalia DaviTres lirios cala/Three Calla Lilies (Puerto Rican Traveling Theatre)
Jezabel MonteroCena para dos/Dinner For Two (Puerto Rican Traveling Theatre)
Elka RodríguezEn ningún lugar de la frontera (Repertorio Español)

Outstanding Performance by an Ensemble Cast
Doña Flor y sus dos maridos
Anthony Álvarez, Rosie Berrido, Francisco Gattorno, Laura Gómez, Selenis Leyva, Indio Meléndez, Alberto Morgan, Puy Navarro, Denise Quiñones, Pedro Serka, Silvia Sierra, Gredivel Vásquez, Tatiana Vecino (Repertorio Español)

Outstanding Solo Performance
Mimí LazoNo seré feliz, pero tengo marido (Repertorio Español)
Carmem PeláezRum & Coke (Abingdon Theater Company)

Outstanding Achievement in Technical Production
José A. López for the scenic and puppet design of La muela de rey Farfán/The Toothache of King Farfán (Society of the Educational Arts)
Luis Salgado for the choreography of Serenade (Jaradoa Theater)
Robert Weber Federico and Alberto Morgan for the costume design of Doña Flor y sus dos maridos (Repertorio Español)

Outstanding Achievement in Playwriting
Carlos LacámaraEn ningún lugar de la frontera (Repertorio Español)
Tere Martínez, Borinquen vive en El Barrio (Hostos Center for the Arts and Culture)
Carmen Rivera and Cándido TiradoCelia: The Life & Music of Celia Cruz (Cárdenas/Maldonado)

Outstanding Achievement in Direction
Ángel Gil OrriosLas señoritas de Aviñón/The Ladies of Avignon (Thalía Spanish Theatre)
Manuel A. MoránLa muela de rey Farfán/The Toothache of King Farfán (Society of the Educational Arts)
Jorge Alí TrianaDoña Flor y sus dos maridos (Repertorio Español)

Outstanding Achievement in a Visiting Production
De monstruos y prodigios: la historia de los castrati (Teatro de Ciertos Habitantes, México/Lincoln Center Festival)
Divinas palabras (Centro Dramático Nacional, España/Lincoln Center Festival)
Los que ríen los últimos (La Zaranda, España/TeatroStageFest)

Outstanding Achievement in a Dramatic Production
Cena para dos/Dinner For Two (Puerto Rican Traveling Theatre)
Doña Flor y sus dos maridos (Repertorio Español)
En ningún lugar de la frontera (Repertorio Español)

Outstanding Achievement in a Musical Production
Celia: The Life & Music of Celia Cruz (Cárdenas/Maldonado)
La muela de rey Farfán/The Toothache of King Farfán (Society of the Educational Arts)
PICASSO: FLAMENCOnde de Orgaz/PICASSO: FLAMENCOunt of Orgaz (Thalia Spanish Theatre)

Special Recognition
Xiomara Laugart for her performance in Celia: The Life & Music of Celia Cruz (Cárdenas/Maldonado)
Repertorio Español for 40 years of existence
Teatro IATI for 40 years of existence
Thalía Spanish Theatre, for over 30 years of existence
Lorenzo Píriz Carbonell, artistic director of Teatro Romea and Compañía Tespis in Spain

Outstanding Achievement in Technical Production
Zhanna GurvichLa Llorona, Stageplays Theatre Company [Scenic Design]
Meghan E. HealeyZanahorias, Reyes/Navarro/Immediate Theatre [Costume Design]
Jesús E. Martínez and Chester PoonOthello, LA TEA/Soñadores [Fight Direction] 

Outstanding Solo Performance
Graciela RodríguezComo rellenar un bikini salvaje, Repertorio Español/Teatro IATI
Eva Cristina VásquezLágrimas negras, Teatro Círculo

Outstanding Achievement in Directing
René BuchLorca con un vestido verde, Repertorio Español
Beatriz CórdobaLágrimas negras, Teatro Círculo
Rosalba RolónEl último rosario de Medea, Pregones Theater

Outstanding Achievement in a Musical Production
Aventurera, Vallejo y Salinas Producciones
In the Heights, McCollum/Seller/Furman
Los desertores/The Dropouts, SEA

Outstanding Achievement in a Dramatic Production
Cero, Repertorio Español
El último rosario de Medea, Pregones Theater
Lorca con un vestido verde, Repertorio Español

Outstanding Performance by a Male Actor
Bill BlechingbergZanahorias, Reyes/Navarro/Immediate Theatre
Lin-Manuel MirandaIn The Heights, McCollum/Seller/Furman
Javier OrtizAventurera, Vallejo y Salinas Producciones

Outstanding Performance by a Female Actor
Angélica AyalaBaño de damas, Thalía Spanish Theatre
Isabel MorenoO.K. (Okay), Repertorio Español
Mônica SteuerZanahorias, Reyes/Navarro/Immediate Theatre

Outstanding Performance by a Featured Male Actor
Iván CamiloLorca con un vestido verde, Repertorio Español
Ricardo HinoaOthello, LA TEA/Soñadores
Will SierraOthello, LA TEA/Soñadores

Outstanding Performance by a Featured Female Actor
Olga MeredizIn the Heights, McCollum/Seller/Furman
Laura PatalanoBaño de damas, Thalía Spanish Theatre
Kathy TejadaLa casa de los siete balcones, TEBA

Outstanding Performance by an Ensemble Cast
The Beep
Varín Ayala, Rosal Colón, Sol Marina Crespo, Elise Hernández, Omar Pérez (Pregones Theater)
Cero
Carlota Carretero, María Castillo, Waddys Jáquez (Repertorio Español)

Outstanding Achievement in Playwriting
Nilo CruzLorca con un vestido verde, Repertorio Español
Lin-Manuel Miranda and Quiara Alegría HudesIn The Heights, McCollum/Seller/Furman

Special Recognition 
Teatro LA TEA (25th anniversary)
Puerto Rican Traveling Theatre (40th anniversary)
Establishment of TeatroStageFest

HOLA Ilka Award
Manny Jiménez

HOLA Lifetime Achievement Award
Pilar Rioja